Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego palnu zagospodarowania przestrzennego Gminy Lyski dla sołectwa Sumina

Obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego palnu zagospodarowania przestrzennego Gminy Lyski dla sołectwa Zwonowice

 

Dokumenty zastrzeżone    Zastrzegam   Ankieta zapotrzebowanie na gaz

 

 

Artykuły

 • IT Fitness Test – badanie umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli

   

  Związek Cyfrowa Polska we współpracy z Samorządem Województwa Śląskiego zaprasza do udziału w IT Fitness Test 2023, czyli badaniu umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli. Test przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych (zalecany dla klas siódmych i ósmych) oraz uczniów szkół średnich i nauczycieli.

   

  Test będzie dostępny do 31 października 2023 r. Formularz rejestracyjny dostępny TUTAJ

  Materiały do pobrania:

  1. Poradnik dla uczniów

  2. Poradnik dla nauczycieli

   

  Czytaj Więcej o: IT Fitness Test – badanie umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli
 • Konferencja z okazji powołania Euroregionu Silesia

  W dniu 18 września 2023 r. w Tworkowie odbyła się konferencja z okazji powołania Euroregionu Silesia – instytucji wspierającej realizację różnych projektów na naszym obszarze transgranicznym. Konferencję swoim patronatem objął Pan Mateusz Gniazdowski Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej. Podczas konferencji wręczono odznaczenia honorowe MSZ RP „Bene-Merito” a jedną z czterech odznaczonych osób był Wójt Gminy Lyski Pan Grzegorz Gryt. Przypomnijmy, iż nasz wójt jest Prezesem Zarządu a także jednym z założycieli Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry będącego administratorem na polskiej części euroregionu, które w 1998 roku zostało formalnie zarejestrowane. Podczas późniejszej gali nasza Gmina zdobyła również wyróżnienia. Jesteśmy najbardziej aktywnym samorządem w powiecie rybnickim a trzecim na całym obszarze działania Euroregionu w zakresie liczby zrealizowanych mikroprojektów w kończącej się obecnie perspektywie finansowej 2014 – 2020. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w ich realizację i jednocześnie mamy nadzieję, że obecna pespektywa budżetowa Unii Europejskiej pozwoli nam na wdrożenie wielu cennych i atrakcyjnych inicjatyw transgranicznych.

  Czytaj Więcej o: Konferencja z okazji powołania Euroregionu Silesia
 • XXIV ZAWODY KARPIOWE O PUCHAR GMINY LYSKI!

  W dniach od 24 do 27 sierpnia 2023 r. odbyły się tegoroczne Zawody Karpiowe na łowisku w Pstrążnej.
  W zawodach wzięło udział 14 dwuosobowych drużyn, które wykazały się wysokim poziomem umiejętności i determinacji podczas wyczerpującej, trzydniowej rywalizacji!
   
  Po zaciętej walce pełnej dobrej zabawy i niezapomnianych wrażeń wyłonieni zostali zwycięzcy:
  BIG FISH, czyli przysłowiową ,,Największą Rybę” wyłowił Pan Adam Pluskota. Ryba +20 kg złowiona została na stanowisku numer 3.
   
  Na trzecim miejscu zawodów znaleźli się Pani Agnieszka i Pan Janusz Kałuża, wyławiając ryby o łącznej wadze 49.325 kg.
  Drugie miejsce zdobyła drużyna ze Słowacji. Pan Miroslav Mach i Pan Juraj Magura, którzy łącznie złowili 51.333kg ryb.
  Zwycięzcami tegorocznych Zawodów Karpiowych o Puchar Gminy Lyski zostali Panowie Radosław i Filip Nurzyńscy, wyławiając łącznie aż 52.360 kg ryb.
   
  Gratulacje dla wszystkich uczestników zawodów, jednoczenie zapraszamy na kolejną XXV Edycję już za rok!
  Czytaj Więcej o: XXIV ZAWODY KARPIOWE O PUCHAR GMINY LYSKI!
 • Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski

  Liczba zakażeń HIV rośnie w Polsce z roku na rok. W 2022 roku odnotowano rekordowe 2384 nowe przypadki. Wygląda na to, że w 2023 roku liczba ta będzie jeszcze wyższa. Ubiegły rok, rekordowy jeśli chodzi o liczbę nowo zdiagnozowanych zakażeń HIV w skali kraju, na Śląsku przyniósł 68 przypadków. Niewiele, ale warto pamiętać, że przed pandemią COVID-19 w województwie odnotowywano o wiele bardziej niepokojące liczby. Na przykład w 2019 roku stwierdzono 233 nowe zakażenia, czyli blisko 15% przypadków HIV w skali całego kraju. Co się zmieniło? Czy rzeczywiście tak rzadko zdarzają się teraz nowe zakażenia, czy może spadła liczba wykonywanych na Śląsku testów? Dziś nie ma na to pytanie odpowiedzi. Pewne jest natomiast, że społeczeństwo wie o HIV zdecydowanie za mało i dlatego zbyt często lekceważy zagrożenie. Z tego właśnie powodu Gmina Lyski przystąpiła do realizacji projektu pn. „Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski”, który przybliży mieszkańcom zagadnienia z zakresu HIV/AIDS. Realizację projektu umożliwił grant przyznany w konkursie Pozytywnie Otwarci.

  W ramach projektu prowadzone będą działania edukacyjne, dzięki którym każdy mieszkaniec gminy będzie miał szansę dowiedzieć się wszystkiego, co wiedzieć powinien o profilaktyce HIV. Od młodzieży szkolnej, która będzie uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, przez ich nauczycieli i wychowawców, użytkowników internetu, klientów Urzędu Gminy – projekt jest skierowany do wszystkich. Na stronie internetowej Urzędu Gminy www.lyski.pl znajdują się materiały dotyczące profilaktyki HIV, a w samym Urzędzie Gminy Lyski pojawi się stoisko z materiałami edukacyjnymi. Zachęcamy do śledzenia portali społecznościowych gminy, gdzie sukcesywnie publikowane będą materiały.

  Realizacja projektu odbywa się we współpracy ze specjalistą chorób zakaźnych dr Elżbietą Mularską, asystentem w Oddziale Obserwacyjno-Zakaźnym oraz Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie.

  Mając na uwadze wzrastającą w ostatnim czasie w Polsce liczbę zakażeń HIV Gmina Lyski podejmuje działania, mające na celu szerzenie wiedzy na jego temat, choroby AIDS oraz profilaktyki i ochrony zdrowia w tym zakresie. Rzetelna informacja może pomóc w walce z wirusem, wcześniej rozpoznać zakażenie, szybciej leczyć osoby z HIV, ograniczyć liczbę nowych zakażeń i co najważniejsze zmniejszyć stygmatyzację z powodu tej choroby.

  Szczegółowe informacje dot. projektu dostępne są na stronie www.lyski.pl w zakładce Ochrona Zdrowia - „Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski”.

  Więcej informacji na temat HIV znaleźć można na stronie internetowej: https://aids.gov.pl/

  Projekt pn. "Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski" realizowany jest przez Urząd Gminy Lyski dzięki grantowi uzyskanemu w Konkursie Pozytywnie Otwarci.

   

  Czytaj Więcej o: Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski
 • Remont pomnika upamiętniającego poległych w czasie Powstań Śląskich i ofiar II wojny światowej

  Rozpoczynamy przebudowę pomnika upamiętniającego poległych w czasie Powstań Śląskich i ofiar II wojny światowej, który znajduje się na terenie cmentarza parafialnego przy kościele Św. Mikołaja w Pstrążnej. Remont pomnika wraz z jego przebudową ma na celu nadanie mu szczególnego godnego charakteru i wyeksponowanie tego miejsca wśród innych pomników.

  Czytaj Więcej o: Remont pomnika upamiętniającego poległych w czasie Powstań Śląskich i ofiar II wojny światowej